XS
SM
MD
LG
Widerstrahl logo

Widerstrahl

Німецький Дім Київ - ЦНК “Відерштраль”


Адреса:
вул. Володимирська, 37
Київ, 01001

Widerstrahl

Німецький Дім Київ - ЦНК “Відерштраль”

Наближається трагічна дата для всіх етнічних німців України

09:22, 27 серпня 2023

До 82-ї річниці депортації німців України

До цього дня написано багато наукових робіт по тяжким темам репресій та депортації, історики висвітили численні факти насилля та знущань з боку комуністичного режиму по відношенню до етнічних німців та інших малих народів колишнього радянського союзу.

Доля українських німців у кінці літа 1941 року стала надзвичайно складною і трагічною, оскільки вони опинилися між двома надзвичайно ворожими силами - радянською системою і фашистською армією, яка вела наступальну операцію. Ця ситуація була сповнена трагізму та неймовірних збігів обставин.

Перед початком Другої світової війни в Україні проживало від 400 до 600 тисяч німців, і вони раптово стали "ворогами народу". Без винятку, навіть невинні люди були викинуті із своїх домівок, змушені взяти лише кілька речей і вирушити на тисячі кілометрів від свого рідного місця проживання. Однак, окрім очевидної гуманітарної катастрофи, існує ще інший важливий аспект цієї історії.

Депортація німецького населення з України, яка розпочалася станом на жовтень 1941 року з метою вивезення понад 111 тисяч осіб, за даними Відділу спецпереселень НКВД СРСР, свідчило про велике насильницьке переселення в радянському союзі.

Сформована національна "колективна провина" перед радянською системою, яка ніби походила від українських німців, стала приводом репресій для сталінського режиму.

Цей досвід пізніше був застосований до 14 інших народів і 40 національних груп СРСР, при цьому загальна кількість депортованих сягнула неймовірної цифри - більше ніж 3,6 мільйона людей. Сталінська система схожа була на ненажерливого чудовиська, здатного перемолоти мільйони людських життів.

Офіційною датою початку депортації німців вважається 28 серпня 1941 року, коли Президія Верховної Ради СРСР видала указ "Про переселення німців, які проживають в районах Поволжя".

У вересні 1941 року було депортовано з Автономної Республіки німців Поволжя, що становило 373 тисячі осіб, з Саратовської області - 46 тисяч чол., та зі Сталінградської області - 26 тисяч чол. Також в цей час була ліквідована Автономна Республіка німців Поволжя.

Проте, в Україні депортація німців розпочалася ще раніше. Згідно з директивою і постановою Ради з евакуації від 15 серпня 1941 року, з Криму до 11 вересня того ж року було виселлено близько 60 тисяч німців, включаючи членів їхніх сімей - росіян, татар та українців.

Про ці та інші факти Ви можете дізнатися зі статті Максима Бутченко (посилання), яку він опублікував на сайті https://nv.ua 

Дуже професійна робота, з численними фактами і дуже тонкою подачею проблеми. Світлини також знаходяться на цьому ресурсі.

В 2021 році Німецький Дім Київ в рамках великого проекту до 80 річниці депортації німців України зробив мобільну виставку до цієї дати. Давайте разом згадаємо.


Фотографії

Рекомендувати: